پیگیری‌های کمیسیون تسهیل تجارت اتاق تهران نتیجه داد/سقف و سابقه برای واردات کارتهای بازرگانی غیرتولیدی حذف شد

▪بنا به دستورالعمل جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت، سقف و سابقه برای واردات ماشین‌آلات، مواد اولیه و قطعات خطوط تولیدی، برای کارتهای بازرگانی غیرتولیدی حذف شد.

▪با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران پیرو مباحث مطرح‌شده در جلسه اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران با مسئولان ذیربط، سقف و سابقه برای واردات کارتهای بازرگانی غیرتولیدی، از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت حذف شد.

▪بر اساس تغییرات جدیدی که در سیستم ثبت سفارش انجام شده، مقدار مجاز واردات از سوی هر کارت بازرگانی غیرتولیدی، در یکسال برای هر شرکت متفاوت است که این تفاوت، بسته به نوع شاخص‌ها و سوابق دارندگان کارت‌های بازرگانی غیرتولیدی دارد.

▪بر این اساس، سقف واردات بسته به شاخص‌ها و سوابق، از 100 هزار دلار تا 100 میلیون دلار متفاوت تعیین شده است.

▪هر یک از فعالان اقتصادی و دارندگان کارت‌های بازرگانی می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت سفارش خود، از میزان سقف مجاز تعیین شده برای واردات خود، مطلع شوند.گفتنی است این تصمیم جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت، از اوایل هفته آینده عملیاتی خواهد بود.

▪شایان ذکر است، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز علاوه بر طرح این درخواست فعالان اقتصادی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران و‌‌ پیشنهاد رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و‌ توسعه ‌صادرات اتاق تهران، در مکاتبه‌ای با رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار حذف سقف و سابقه واردات کارتهای غیرتولیدی شده بود.

منبع :https://www.mehrnews.com/news/4808283