گزارشی از بازار جهانی، چین و هند در زمینه رنگ و آینده آن

این متن تخلیص شده از متن اصلی میباشد .

پیشینه
صنعت رنگ نقش بسیار مهمی را در توسعه اقتصادی کشور ها ایفا میکند . صنعت رنگ هند در آغاز ،  تنها میتوانست نیاز داخلی صنعت نساجی اش را فراهم کند، حال آنکه امروزه نه تنها توانسته 95 درصد احتیاجات بازار داخلی را تهیه کند بلکه بتدریج توانسته نقش مهمی را در بازار جهانی اجرا کند. در حال حاضر هند مشغول صادرات رنگ و مواد کمکی می باشد در حالیکه تا دهه گذشته خود مانند کشورهای دیگر یک وارد کننده بود . تمامی طیف رنگها من جمله دیسپرس، ری اکتیو، خمی، پیگمنت و رنگهای چرمی در هند تولید میشوند. این صنعت بر پایه مشتقات شیمیایی استخراج شده از قطران زغال سنگ و صنعت پتروشیمی میباشد .صنعت رنگ زنجیره اصلی دیگر صنایع شیمیایی چون؛ نساجی، چرم، پلاستیک، کاغذ، بسته بندی، جوهر های چاپ، نقاشی، پلیمرو . . . می باشد . بخش صنایع نساجی با مصرف 70 درصد از کل مصرف بزرگترین مصرف کننده صنعت رنگ محسوب میشود. اساس مواد خام مصرفی در تولید رنگ عبارتند از : بنزن، تولوئن، کیستیلن و نفتالین (BTXN) . این مواد خام در ابتدا به مواد واسطی چون نیترات، سولفونات، آمینیشن و سایر مواد شیمیایی تبدیل میشوند. صنعت رنگ در بازارهای بین المللی به خوبی توانسته تا از تکنولوژی استفاده کند . برخی از واحدها با استفاده از تکنولوژی بومی خود، سرمایه گذاری مشترک را در خارج از مرز های خود ایجاد کرده اند.
سناریوی جهانی
تخمین زده میشود که بازار جهانی برای رنگهای؛ پیگمنت و مواد واسط حدود 23 میلیارد دلار باشد که از این میزان پیگمنت به میزان 1.3 میلیون تن و معادل دلاری 16 میلیارد دلار و مابقی یعنی 7 میلیارد دلار شامل مواد واسط میباشد.اگر چه رشد کل صنعت رنگ در پنج سال گذشته کاهش پیدا کرده است ؛ اما انتظار میرود که این صنعت در دهه آینده دو درصد افزایش پیدا کند .
چین، کره، هند، ژاپن و تایوان بزرگترین بازیگران این صنعت هستند.ولی از لحاظ سهم بازار کشورهای اروپایی به دلیل تمرکز بر محصولات خاص از بزرگترین تولید کنندگان این صنعت محسوب میشوند.

به صورت کلی رنگ ری اکتیو 25 درصد و رنگ دیسپرس 20 درصد از کل تولید را شامل میشود. این دو رنگ سهم غالب در تمام مناطق دنیا را دارند. از طرف دیگر، بازار برای رنگهای مستقیم خمی و دیگر رنگها کم و بیش راکد مانده است. چین ،کره و تایوان قویترین بازیگران رنگ دیسپرس در قاره آسیا محسوب میشوند حال آنکه هند به دلیل دسترسی آسان به مواد واسطی چون ونیل سولفون در کشورش، بزرگترین تولید کننده رنگ ری اکتیو محسوب میشود.
سناریوی چین
500 واحد تولیدی رنگ و مواد واسط در چین وجود دارد .کل ظرفیت تولیدی 800 هزار تن میباشد که از این میزان600 هزار تن، معادل 75-80 درصد کل تولید به بهره برداری رسیده است. بیش از 40 درصد رنگ و مواد واسط کل جهان در واحد های چینی تولید می شود . عمده تولیدات رنگ چین به شرح ذیل میباشد :

سناریوی هند
رشد هند در زمینه رنگ و مواد واسط اساسا پس از استقلال آنان میباشد. هند با دسترسی به مواد اولیه و خود اتکایی در مواد اولیه در بیش از پنج دهه، این صنعت را به خودکفایی رسانده است. در 1977 برای توسعه بخشهای خصوصی با مقیاس کوچک رنگهای معینی انتخاب شدند.در سال 1978امتیازات معافیت های مالیاتی در بودجه تعیین گردید که منجربه رشد بسیار سریع بنگاههای کوچک و زود بازده در زمینه رنگ گردید. در حال حاضر حدود 50 بنگاه سازماندهی شده بزرگ و 900 واحد بنگاه با مقیاس کوچک در هند وجود دارد، که ظرفیت کل آنها 1.050.000 تن در سال میباشد. دو منطقه غربی ماهاراشترا و گجرات بیش از 90 درصد تولید مواد را در اختیار دارند. چندین واحد به دلیل عدم رعایت مسائل زیست محیطی تعطیل شده اند. دستاورد های تولید در سطح بنگاههای سازماندهی شده در 5 سال گذشته به شرح ذیل میباشد :
توسعه و تحقیق
به دلیل رقابت داخلی و خارجی، حاشیه سود در صنایع رنگرزی به شدت محدود شده است. نتیجتا این که هزینه ها برای تحقیق و توسعه کم شده است. هزینه ها برای تحقیق و توسعه تنها 1-2 درصد از کل فروش را در بر میگیرد درحالیکه درکشورهای توسعه یافته این رقم به 5 درصد میرسد . عملا هیچ تحقیقی بر روی نوع های جدید رنگ نمی شود و تحقیقات تنها بر روی رنگهایی می شود که موجود میباشد .
تقاضا برای رنگ
بنگاههای نساجی عمده ترین مصرف کننده رنگ میباشند . رنگهای ری اکتیو، خمی و آزو عمدتا برای رنگرزی و چاپ پنبه استفاده میشوند . رنگهای دیسپرس نیز عمدتا برای رنگرزی نخهای مصنوعی استفاده میشود. رنگهای اسیدی نیز در محصولات چرمی و پشمی مورد استفاده قرار میگیرد . وضعیت نامطلوب صنایع نساجی بر روی تقاضای رنگ خمی تاثیر گذاشته است. ولیکن، به دلیل معیارهایی چون کاربرد و ثبات، جانشینی برای رنگ خمی وجود ندارد. بنابراین تقاضا برای رنگ خمی در آینده ثابت خواهد ماند. رنگهای دیسپرس با 21 درصد بزرگترین سهم بازار و به دنبال آن رنگهای مستقیم با 16 درصد و رنگهای ری اکتیو با 11 درصد دنباله رو رنگ دیسپرس خواهند بود . در میان رنگهای دیسپرس نیز بیشترین تقاضا برای رنگ آبی ، بعد از آن رنگهای مشکی و قرمز خواهند داشت. برای رنگ ری اکتیو بیشترین تقاضا برای رنگ زرد، بعد از آن آبی و قرمز خواهد بود . به صورت کلی بخش رنگها سالانه رشد 5 درصدی را تجربه خواهد کرد .

صادرات رنگ
صادرات رنگها به تدریج، گرایش رو به جلویی را در دو سال اخیر داشته است. عمده صادرات رنگها به کشورهای توسعه یافته ای چون آلمان، انگلیس، آمریکا، سوئیس، اسپانیا،ترکیه،سنگاپور و ژاپن بر می گردد .
همچنین صادرات به کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا شروع شده است . این بازارها برای صادرکنندگان هندی جدید هستند . صنعت، استراتژی جدیدی را برای رنگها و مواد واسط برنامه ریزی کرده است و انتظار میرود که صادرات رنگها و مواد واسط را از 70000 میلیون روپیه به 120000 میلیون روپیه در پایان این دهه برساند.
همچنین صنعت بر این باور است که این رقم میسر نمیشود مگر با همکاری دولت،صنایع و موسسات مالی و فنی .این صنعت نیاز دارد تا نظارتی بسیار قاعده مند برای رشد صادرات راه اندازی کند و همچنین اقدامات ضروریی برای رسیدن به هدف صورت پذیرد.در هند مصرف سرانه رنگ 50 گرم میباشد که این مقدار نسبت به مصرف جهانی که 425 گرم میباشد بسیار پایین است، همین موضع دلالت بر این دارد که پتانسیل بسیار زیادی برای رشد این بخش در هند وجود دارد.

منبع : http://www.doingbusinessinmaharashtra.org